Výživu pre Teba poskytuje RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

Môj príbeh

Moja cesta bola veľmi dlho skôr spleťou slepých uličiek. Mala som tendenciu vzoprieť sa starým vzorcom stravovacích návykov u nás doma, a vyhnúť sa klasickému rezňu na nedeľný obed. Bez znalosti hlbších súvislostí som teda začala vylučovať postupne z jedálnička to, čo sa mi nepáčilo, a zabúdala som na kvalitné náhrady.

V tom čase (90-te roky) neboli bežne dostupné informácie o výžive. Priťahovala ma biológia, biochémia, štúdium prírodných vied, aby som jasne porozumela fungovaniu bunky a tela až na molekulárnej úrovni. Aj napriek rozsiahlemu štúdiu mi trvalo roky, kým som vedela aplikovať získané informácie do praxe.

Vyčerpaný organizmus pod vplyvom dlhoročných obmedzení, len ťažko zvládal prirodzenú záťaž a ja som vedela ako sa stravovať len teoreticky. Synček Filipko sa narodil s rôznymi drobnými chorôbkami a problémami, ktorých súvis s mojim stravovaním pred a počas tehotenstvom, som pochopila až v ďalších rokoch intenzívnym štúdiom. Aj preto teraz nedám dopustiť na výživu tehotných žien. Sama som mala možnosť vyskúšať si, čo odporúčam, pri svojom druhom tehotenstve na prahu štyridsiatky.

Dcérku Elišku som od začiatku viedla k jednoduchým, ale správnym návykom. Vidím, že jediná cesta, ako deti viesť k rešpektu voči zdravému jedlu, je osobný vzor a niekedy nekompromisný, ale láskavý prístup.

Rokmi experimentovania som si prešla pseudovegetariánstvom, vegánstvom, vitariánstvom, chvíľami som nejedla nič, alebo jedla všetko. Často som nemala čas, alebo som popierala, že si týmto prístupom dláždim cestu k neplnohodnotnému životu. Teraz viem jedno – že by som rada prežila svoj život v zdraví, naplnení a efektivite a bola tu dlho pre svoje deti. A viem, čo pre to musím spraviť.

Vzdelanie a prax

Absolvovala som katedru genetiky Prírodovedeckej fakulty UK, kde som aj pokračovala v postgraduálnom štúdiu. Zameriavala som sa na biológiu bunky, biochemické a molekulárne mechanizmy a odpoveďou organizmu na rôzne vonkajšie faktory. Náš univerzitný vedecký výskum sledoval pôsobenie karcinogénov a mutagénov na živý organizmus a ochranné reakcie bunky pred ich vplyvom. Pôsobila som ako vysokoškolský pedagóg a vedecký asistent až do roku 2005.

Počas svojej praxe som bola spolurealizátorom niekoľkých vedecko-výskumných projektov aj na európskej úrovni. Som autorom viacerých odborných publikácií v domácich a zahraničných vedeckých médiách. Za jednu z posledných štúdií som ako spoluautor získala v roku 2015 so svojimi kolegami ocenenie Ig Nobel Prize.

Detailnejšiemu štúdiu v oblasti výživy som sa venovala od r. 2012, kedy som absolvovala akreditované vzdelávanie v Českej republike – rekvalifikáciu – a získala Osvedčenie Poradca pre výživu. Svoju špecializáciu som rozšírila o oblasti: športová výživa, výživa detí, stravovanie pre manažérov a podnikateľov, a výživa zameraná na podporu liečby diabetu.

Poradenskou činnosťou sa zaoberám smiedmy rok. Špecializujem sa aj na výživu pre deti, tehotné a dojčiace ženy a pomoc pri poruchách príjmu potravy. Samostatne poskytujem poradenstvo pre iných poradcov výživy, ktorí absolvovali kurzy vo Winštitúte. Som členkou Aliance výživových poradců ČR.

Som spoluzakladateľkou Inštitútu zdravého života Welko, dnes Winštitútu (www.winstitut.sk), zameraného na organizáciu vzdelávacích aktivít (kurzov, školení, seminárov). V Inštitúte pôsobím od roku 2013 ako odborný garant a vedúci lektor kurzov Poradca pre výživu, a autorsky a lektorsky sa podieľam na ďalších aktivitách Winštitútu (edukácia vo firmách, realizácia intenzívnych kurzov výživy pre Volkswagen, celoročné vzdelávania farmaceutických pracovníkov pre firmu Med-Art a pod).

Pracujem taktiež pre spoločnosť Planeat (www.planeat.sk) ako hlavný lektor a konzultant. Planeat je revolučná nutričná aplikácia pre odborníkov, ktorá prichádza s inovatívnym konceptom vytvárania nutričných plánov. Aplikácia pracuje s odbornými informáciami od expertov a automatizuje zložité matematické výpočty. Vďaka tomu dostáva odborník v krátkom čase vysoko kvalitné a odborné výstupy personalizované na mieru svojho klienta. Spolupodieľam sa na vyvoji verzie Planeat Nutritionist, ktorý je určený pre domáci aj zahraničný trh.

Som spoluzakladateľkou občianskeho združenia Anabell, o.z., (www.anabell.sk) ktoré sa snaží pomáhať trpiacim poruchami príjmu potravy a ich príbuzným. Centrum Anabell vzniklo v roku 2002 s cieľom ponúkať pomoc a podporu osobám s poruchami príjmu potravy a ich blízkym a príbuzným. Od roku 2002 rozšírilo svoje služby o ďalšie cieľové skupiny a aktivity k podpore svojej činnosti. V súčasnej dobe poskytuje Anabell sociálne a terapeutické služby v Kontaktných centrách v Brne, Prahe a Ostrave a pripravuje sa pobočka v Žiline a Bratislave.  Zastrešujem nutričnú poradňu Anabell v Bratislave, ako jedinú tohto druhu na Slovensku. Tento rozmer dodáva mojej práci hlbší zmysel.

Vedomosti z oblasti biológie a biochémie využívam aj pri návrhoch receptúr prírodnej kozmetiky značky “Moringly”. Táto príležitosť mi prišla do cesty podobne ako ostatné krásne témy v mojom živote – z vnútorného presvedčenia zmyslu a naplnenia. Ako mama dvoch detí som v neustálej konforntácii s otázkami zdravia, vitality, výživy, ale aj so spôsobom ako zladiť manažment rodiny a práce. Výsledkom sú krásne ženské a hlavne prírodné produkty.

Referencie

Barbara ma zaujala nielen po stránke teoretickej, ale aj praktickej – ocenila som, že má sama vyskúšaných niekoľko výživových smerov, pozná negatíva aj pozitíva a nepresadzuje len svoje presvedčenia. Spolupráca s ňou bola príjemná, aj na kurzoch, aj v súkromí. Veľké ďakujem dávam za to, že mi vždy zodpovedala na všetky položené otázky.

Monika Tóthová

Už dlhší čas ma zaujímala problematika a témy týkajúce sa zdravého stravovania, zdravého životného štýlu a všetko, čo je s tým spojené. Tak som začala aktívne vyhľadávať na internete kurzy o výžive, až som sa dostala k Barbare. Ísť na kurz výživy pod vedením Barbary bol jeden z najlepších krokov, ktoré som urobila. …

Ivana Krištofovičová

Kniha Zdraví papkáči

Všetkým, ktorí riešia zdravé stravovanie v rodine, manažment výživy detí, hľadajú overené, a zároveň vedecky podložené informácie v kocke napísané zrozumiteľným príjemným a čitateľným spôsobom, a potrebujú mať poruke encyklopédiu receptov na každú životnú situáciu - odporúčam knihu Zdraví papkáči. Som vďačná, že som žila s knihou takmer od jej počiatku. Je mi cťou byť jej odbornou garantkou!

Knihu sme slávnostne pokrstili 13.1. v kníhkupectve Martinus v Bratislave.

Moje články v médiách

Fitshaker
Týždenník Téma
Ženuškáreň

Váhate? Napíšte mi

Kontakt:
0907 573 215
info@vyzivapreteba.sk
Fakturačné údaje:
RNDr. Barbara Sviežená, PhD - Výživa pre Teba
Dopravná 27, 831 06 Bratislava
IČO: 50 638 521

© Výživa pre Teba 2020